Jakie są najlepsze warunki dla storczyków?

Jakie są najlepsze warunki dla storczyków?
bestinformis
Ogród
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Każdy, kto choć raz wszedł w posiadanie storczyka, wie, że te piękne i unikatowe kwiaty są dość kapryśne, a ich domowa pielęgnacja stosunkowo trudna, zwłaszcza jeśli chcemy, żeby kwiat nam się rozrósł i ponownie zakwitł. Jak zapewnić mu optymalne warunki, które na to pozwolą? Oto kilka rad, dzięki którym opieka nad storczykiem nie będzie aż taka trudna!

Storczyki to kwiaty, które przywodzą nam na myśl dalekie, egzotyczne podróże. Piękne i majestatyczne kwiatostany zachwycają i cieszą oko. Niestety bardzo często po przekwitnięciu, bez właściwej pielęgnacji marnieją, nie zakwitają, a w wielu przypadkach po prostu się niszczą. Wiele osób nie potrafi sobie z nimi poradzić. Przy hodowli storczyków wystarczy jednak znać kilka podstawowych zasad i się ich trzymać, a one z pewnością nam się za to odwdzięczą pięknym wyglądem.

Najlepsze warunki dla storczyków

Zapewnij im odpowiednie naświetlenie

Storczyki najlepiej czują się, kiedy mają warunki oświetleniowe zbliżone do tych w ich naturalnym środowisku. Lubią dużo światła, jednak powinno być ono rozproszone. Pamiętaj, by nie stawiać ich w pełnym słońcu, na przykład na parapecie od strony południowej. Może to doprowadzić do poparzenia liści, które zżółkną, a kwiaty będą drobne, nieliczne i mało wybarwione.

Właściwa temperatura

Wartość temperaturowa preferowana przez storczyki jest zależna od ich gatunku. Jedne lubią wyższe, a inne niższe temperatury. Przyjmuje się jednak, że dla większości z nich optymalną wartością są 24 stopnie latem, zaś zimą 18 stopni. Warto zwrócić uwagę, że do ich kwitnienia często przyczyniają się wahania temperatur między nocą a dniem. Aby im to zastąpić, latem możemy wystawiać je wieczorem na balkon bądź taras, zaś zimą zakręcać kaloryfer.

Podlewanie

W przypadku orchidei kluczem do sukcesu jest właściwe podlewanie. Kwiaty te preferują rzadkie, ale obfite nawadnianie. Najlepsze efekty osiągniesz, wstawiając co około 10 dni latem, a zimą nawet co dwa tygodnie storczyk do wanny bądź miski i obficie spryskując go letnią wodą (najlepiej sprawdza się woda miękka, czyli deszczówka bądź przegotowana i ostudzona). Po kilku, kilkunastu minutach, kiedy nadmiar wody już wycieknie, możesz wstawić go z powrotem do osłonki. Pamiętaj, by jego korzenie nie miały długiego kontaktu z wodą, gdyż może powodować to ich gnicie.

Nawożenie

Jeśli chcesz, by Twoje storczyki miały piękne i bujne kwiaty, nie możesz zapominać o ich właściwym nawożeniu. Najlepszym czasem na podanie nawozu są miesiące od kwietnia do sierpnia, wtedy to roślina pobiera składniki odżywcze i przygotowuje się do kwitnienia. Nie możemy jednak przesadzić z dawką. Najbezpieczniej jest delikatnie podsypywać nawóz raz na dwa tygodnie bądź średnio co trzecie podlewanie. Pamiętaj również, że najlepsze efekty osiągniesz, stosując specjalne odżywki przeznaczone dla storczyków.

Wilgotność powietrza

Według specjalistów właściwa wilgotność powietrza jest kluczowa w pielęgnacji storczyków. Części odmian wystarcza wilgotność na poziomie około 60%, te bardziej wymagające potrzebują jej nawet od 70 do 80%. Niestety jest to dość trudne do osiągnięcia w domowych warunkach, dlatego warto przemyśleć wstawienie storczyka do szklanego pojemnika bądź akwarium, w którym będzie nam łatwiej stworzyć właśnie taki mikroklimat. Możemy również obok rośliny ustawić nawilżacz powietrza, który również powinien się sprawdzić.

zdj. główne: Ralphs_Fotos/pixabay.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*