Płytki ceramiczne to stały element wystroju każdej łazienki oraz kuchni. Są obecne w wielu domach, jednak czy na pewno domownicy dobrze o nie dbają? Zobacz jak prawidłowo powinno się czyścić i pielęgnować płytki ceramiczne.
Do tego celu w łazience najlepiej sprawdzą się różnego rodzaju mleczka czyszczące oraz pasty. Zapobiegną one skutecznie ponownemu osadzaniu się kamienia i osadu z mydła. Należy jednak pamiętać, by dopasować detergent do rodzaju płytek znajdujących się w łazience. Płytki z wysokim połyskiem mogą zmatowieć po użyciu mleczka z granulkami polerującymi, a w skrajnych przypadkach mogą pojawić się w nich mikropęknięcia, które drastycznie przyspieszą proces niszczenia kafelków.
W kuchni, gdzie mamy do czynienia z innymi rodzajami zabrudzeń, lepiej sprawdzi się roztwór płynu do mycia naczyń i wody, który rozpuści uporczywy osad z tłuszczu, powstający na kafelkach wokół kuchenki.
Do płytek z wysokim połyskiem świetnym środkiem do czyszczenia jest roztwór wody i octu w stosunku 3:1. Ocet nie tylko nada kafelkom połysku, lecz także je zdezynfekuje. Chcąc pozbyć się charakterystycznego zapachu, który może pozostać po sprzątaniu octowym roztworem, możemy zagotować w garnuszku wodę z dodatkiem łyżeczki cynamonu. Korzenny zapach rozprzestrzeni się po pomieszczeniu, niwelując przy tym ostrą woń octu.
Kolejnym naturalnym sposobem, żeby umyć płytki ceramiczne z trudnych zabrudzeń jest przygotowanie pasty z sody oczyszczonej, octu i ciepłej wody. Taką pastę należy nałożyć na plamę i odczekać kilka minut, po tym czasie zetrzeć lekko wilgotną ściereczką.
Najbardziej oczywistym rozwiązaniem wydaje się być gąbka do naczyń. To jak najbardziej dobre narzędzie do mycia płytek. Gąbka jest raczej delikatna dla glazury, a do bardziej uporczywych zabrudzeń można użyć chropowatej strony, przeznaczonej do szorowania.
Ściereczka z mikrofibry również świetnie nada się do czyszczenia ceramicznych płytek. Mikrowłókna są bardzo skuteczne w zmywaniu nawet tłustych plam, często do mycia kafelków taką ściereczką wystarczy sama woda bez środków do czyszczenia lub detergentów.
Ręczniki papierowe to nie zawsze odpowiedni wybór. W przypadku bardzo wrażliwej na zadrapania i rysowanie glazury, kuchenny ręcznik papierowy może pozostawić maleńkie zarysowania, które przy długotrwałym powtarzaniu będą prowadzić do matowienia płytek. Ponadto ręczniki jednorazowe zostawiają na kafelkach nieestetyczne, przypominające kurz lub włoski drobinki.
Do dbania o kafelki w łazience, zwłaszcza pod prysznicem, przyda się ściągaczka do wody. Regularne ściąganie wody po prysznicu czy kąpieli, zapobiegnie osadzaniu się kamienia i pozostałości z mydła. Jeśli nie posiadasz ściągaczki, równie dobrze sprawdzi się szufelka z gumowym paskiem.
Mycie i dbanie o ściany, na których położone są kafelki, to nie tylko mycie samej glazury. Żeby płytki były zadbane i zachowały na długo swój estetyczny wygląd, nie można zapominać o pielęgnacji fugi. Do tego celu również można wykorzystać zwykłą kuchenną sodę oczyszczoną. Gęstą pastę z sody i ciepłej wody nakładamy na fugi na kilka minut. Po tym czasie delikatnie szorujemy przestrzenie między kafelkami szczoteczką do zębów z miękkim włosiem, by nie uszkodzić struktury fugi. Ten sposób skutecznie usuwa zabrudzenia, tłuszcz i kurz zebrany między kafelkami.
Dbanie o kafelki ceramiczne zarówno w kuchni, jak i w łazience to wcale nie trudne zadanie. Często wystarczą naturalne środki, które na pewno masz w kuchennej szafce. Ocet czy soda oczyszczona są o wiele tańsze i bardziej ekologiczne niż chemiczne płyny do czyszczenia.
Źródło zdjęcia: Designed by Freepik