Jak nauczyć psa chodzenia na smyczy?

Jak nauczyć psa chodzenia na smyczy?
bestinformis
Zwierzęta
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Pies musi codziennie wychodzić na spacery, a zgodnie z prawem w czasie tej czynności ma być odpowiednio zabezpieczony. Oznacza to, że w miejscach publicznych smycz jest obowiązkowa.

Psa do smyczy należy przyzwyczajać stopniowo. Najlepszy wiek na rozpoczęcie treningu to 1,5–2 miesiące – wtedy szczenięta najszybciej się uczą. Cały proces wymaga czasu i cierpliwości ze strony właściciela. Nawet zdolne i bystre zwierzaki nie oswajają się z nowościami od razu.

Oswajanie czworonoga z obrożą

Zacznij od założenia psu obroży i dopiero po tym, gdy przestanie na nią reagować, dołącz do ćwiczeń smycz. Twoim zadaniem jest uniknięcie pojawienia się u pupila strachu i złych skojarzeń. Możesz to osiągnąć, przestrzegając kilku wskazówek.

  1. Wybierz obrożę z miękkich materiałów, które nie spowodują dyskomfortu. Zadbaj też o to, aby nie ocierała ani nie ściskała szyi psiaka, a także, by nie była zbyt luźna.
  2. Zanim spróbujesz założyć pupilowi obrożę, odczekaj kilka dni, aby wywietrzały z niej obce zapachy.
  3. Daj szczeniakowi czas na powąchanie obroży, ale nie pozwól mu jej gryźć i bawić się nią.
  4. Cały proces nauki rozpocznij w domu lub na odizolowanym terenie, gdzie pies nie będzie rozpraszany.
  5. Ćwicz z pupilem, gdy jest spokojny. W przypadku, gdy jest wyraźnie zdenerwowany, skieruj jego uwagę na zabawkę lub smakołyk.
  6. Po zdjęciu obroży nagradzaj psiaka przekąską lub pochwałą.

Gdy Twój zwierzak przyzwyczai się już do noszenia obroży, możesz spróbować przymocować smycz.

Uwaga: alternatywą obroży dla szczeniaka może być tylko specjalna kamizelka. Nie wolno używać szelek.

Pierwsze ćwiczenia ze smyczą w domu

Większość szczeniąt nie jest zadowolona z nowości, które ograniczają ich swobodę ruchu. Dlatego na pierwszych etapach przyzwyczajania eksperci zalecają używanie krótkiej smyczy i stopniowe zwiększanie jej długości.

Jeśli zwierzę nerwowo reaguje na smycz, próbuje od niej uciec, piszczy lub przewraca się na bok, należy dać mu czas na oswojenie się z nią. Nie możesz krzyczeć, wykonywać gwałtownych ruchów i w żadnym wypadku nie bij zwierzęcia. Jeśli zachowasz spokój, pies również poczuje się lepiej i szybciej Ci zaufa.

Gdy tylko pupil trochę przyzwyczai się do smyczy, możesz spróbować pochodzić z nim po domu. Nie zapomnij o stosowaniu nagród za każdym razem, gdy poczynicie postępy. Szczególnie uważaj na utrwalanie złych nawyków takich jak ciągnięcie za smycz, gryzienie jej lub próba ściągnięcia. Specjaliści odradzają szarpanie i ciągnięcie psa, dlatego w takich sytuacjach od razu reaguj stanowczo, ale spokojnie, przerywając zachowanie lub odwracając uwagę zwierzaka.

Wychodzimy na dwór

W wieku 3 miesięcy pies przechodzi pierwsze szczepienie i od tego momentu zaczyna się nowy etap – chodzenie na zewnątrz, gdzie czeka wiele nowych odkryć, obcych zapachów i niebezpieczeństw. Pierwsze spacery powinny być częste (5–6 razy dziennie) i krótkie (10–15 minut, nie dłuższe niż 30 minut) i z użyciem smyczy do 1,5 metra. Nie zaleca się modeli rozwijanych.

Gdy czujesz, że szczeniak ciągnie, natychmiast się zatrzymaj lub zmień kierunek spaceru. W ten sposób pies uczy się podążać za Tobą. Jeśli zwierzę denerwuje się i nie chce iść, zachęć je smakołykiem lub zabawką.

Doświadczenie kynologów i właścicieli psów pokazuje, że pupila można nauczyć czegoś tylko czułością i cierpliwością. Przekąski, zabawki i samo głaskanie podczas treningu potrafią zdziałać cuda. Tylko nie przesadzaj z przysmakami, aby Twój pies się nie przejadał.

Zdj. główne: wahyu ramadhani/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak skutecznie przygotować się do udziału w konferencji biznesowej?
Jak skutecznie przygotować się do udziału w konferencji biznesowej?
Przygotuj się do sukcesu na konferencji biznesowej. Odkryj praktyczne wskazówki, jak efektywnie planować i wykorzystać ten ważny wydarzenie do rozwoju kariery i biznesu.
Ostatnie wpisy