Na co zwracać uwagę przy zakupie wanny?

Na co zwracać uwagę przy zakupie wanny?
bestinformis
Dom
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

W związku ze skomplikowanym montażem niektórych wanien, zwłaszcza jeśli ma być ona umieszczona na piętrze innym niż parter, zakup musi być trafiony. Rozważ wszystkie czynniki i cechy poszczególnych produktów, by cieszyć się inwestycją przez długie lata.

Jak zamierzasz używać swojej wanny?

Odpowiedź określa, czy niedrogi, prosty projekt jest wystarczający, czy też potrzebujesz czegoś nietuzinkowego i ekstrawaganckiego. Standardowa wanna do kąpieli po prostu napełnia się wodą, podczas gdy wanna z hydromasażem lub powietrzem ma dysze lub kanały, które zapewniają masujące powietrze. Dodatki w wannie są zwykle ograniczone do podłokietników lub zagłówków, uchwytów i antypoślizgowej podłogi. Wanna z kąpielą powietrzną lub wanny łączone mają wiele innych opcji, w tym regulowane dysze, oświetlenie podwodne otoczenia, funkcje aromaterapii, podgrzewane dmuchawy i automatyczne systemy czyszczące. Im bardziej rozbudowana jest Twoja wanna, tym będzie droższa.

Miejsce

Zanim zakochasz się w konkretnym typie wanny, musisz wiedzieć, co może pomieścić Twoja łazienka. Standardowa wanna ma 170 cm długości, 80 cm szerokości i 40 cm głębokości, ale dostępnych jest wiele innych rozmiarów i kształtów wanien. Aby określić, jak duża może być wanna, wykonaj dokładne pomiary łazienki i drzwi. Zanotuj miejsce odpływu na podłodze, aby upewnić się, że pasuje do projektu wybranej wanny. Ponadto niektóre wanny nie pozwalają na instalację prysznica, dlatego przed zakupem sprawdź, czy zestaw wanna-prysznic to must-have Twojej rodziny.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Jeśli rozważasz wannę z hydromasażem, musisz zaplanować pompę, przełącznik powietrza i minutnik elektroniczny. Wiele pomp mieści się w wannie, ale niektórzy producenci mają pompy zdalne, które można umieścić w odległości do 1,5 metra od wanny i ukryć w szafce lub toaletce. Wyłącznik powietrza, który nie jest elektryczny, może znajdować się na wannie.

Czy dostarczysz odpowiednią ilość wody?

Rozmiar Twojej wanny wpłynie na Twoje miesięczne wydatki. Typowa kąpiel składa się w jednej trzeciej z zimnej wody i dwóch trzecich z ciepłej wody. Jeśli masz zbiornik ciepłej wody, czy może on dostarczyć wystarczającą ilość ciepłej wody? Wanny różnią się wielkością i mieszczą 95-550 litrów wody. Upewnij się, że podgrzewacz wody jest wystarczająco duży, aby wypełnić około dwóch trzecich wanny ciepłą wodą.

Waga wanny

Plastikowe wanny mogą ważyć zaledwie 20 kg, podczas gdy żeliwna wanna może ważyć 450 kg. Jeśli rozważasz cięższy materiał, pomyśl czy Twoje podłogi mogą wytrzymać ten ciężar. Po zsumowaniu ciężaru wanny oraz wody i ludzi konieczne może być wzmocnienie podłogi pod wanną za pomocą wsporników lub stężeń. Ponadto zbyt ciężka wanna może być niemożliwa do wniesienia lub zbyt droga.

Czy wanna jest wygodna?

Przed zakupem wanny przymierz ją pod względem rozmiaru – dosłownie. Wskocz do środka, usiądź wygodnie i wyobraź sobie, że się myjesz. Czy to pasuje i jest dla Ciebie wygodne? Nie wstydź się; to najlepszy sposób na określenie, czy będziesz z niej zadowolony.

Fot. Vecislavas Popa/Pexel

Jaki materiał?

Plastik

Wykonane z włókna szklanego lub akrylu wanny z tworzywa sztucznego zapewniają największą elastyczność projektowania, ponieważ można je formować w wiele kształtów. Jest ciepły w dotyku i dobrze izoluje, dzięki czemu woda nie stygnie tak szybko, jak w wannach ze stali emaliowanej czy żeliwnych. Plastik jest również najlżejszą wanną, waży około 20 kg. Chociaż nie odpryskuje łatwo, ścierne środki czyszczące mogą uszkodzić powierzchnię.

Stal emaliowana

Wanny ze stali formowanej z powłoką emaliowaną porcelaną są najtańszymi wannami. Ale materiał ma wady: stal przewodzi ciepło, co oznacza, że ​​woda w wannie szybko się ochładza. Powierzchnia jest podatna na odpryski i waży około dwa razy więcej niż plastik.

Żeliwo

Wanny żeliwne, podobnie jak stal, są pokryte emalią. Jednak nie odpryskują tak łatwo jak stal, ponieważ emaliowana powłoka jest grubsza niż na wannach stalowych, a żeliwo jest trwalsze i odporniejsze na uderzenia. Na początku żeliwna wanna będzie czerpać ciepło z wody, ale gdy się nagrzeje, będzie utrzymywać wodę w cieple przez długi czas. Główną wadą żeliwa jest jego waga, 160-225 kg, co może skomplikować instalację wanny na drugim piętrze.

Odlew z polimeru

Wanny z odlewanego polimeru tradycyjnie naśladują wygląd marmuru, granitu lub onyksu i są dostępne w szerokiej gamie jednolitych kolorów. Polimer odlewany kosztuje trochę więcej niż akryl, jednak jego powierzchnia również nie jest trwała. Z czasem powłoka żelkotowa wanien z odlewanego polimeru może stać się krucha i odsłonić materiał znajdujący się pod spodem, prowadząc do pęknięć.

Fot. Pixabay

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*