Rośliny w ogrodzie dla zabieganych – lista

Rośliny w ogrodzie dla zabieganych – lista
bestinformis
Ogród
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Jeśli mieszkasz w domu z ogrodem, żal nie wykorzystać tego kawałka trawy, aby wyczarować piękny ogród, w którym możesz się zrelaksować, wyciszyć i wypić poranną kawę wśród własnoręcznie uprawianych roślin. 

Jednak nie jest to wcale takie proste, gdy czasu na pracę w ogrodzie brak. A czasami potrzeba go naprawdę sporo, zwłaszcza jeśli marzy nam się ogród w konkretnym stylu lub posadziliśmy rośliny nie mając pojęcia, jakie są ich wymagania.

W ogrodzie w każdym miesiącu jest ogrom pracy – nawożenie, sadzenie, przesadzanie, przycinanie, ochrona przed szkodnikami, sprzątanie i pielenie. Jak więc pogodzić brak czasu z pięknym ogrodem? Z pomocą przychodzi lista roślin dla zabieganych!

Po pierwsze – poznaj swój ogród!

Kupowanie roślin na ślepo rzadko przynosi coś dobrego – zazwyczaj sadzonki posadzone w złym miejscu szybko marnieją, a bez podstawowej wiedzy na temat roślin wraz z nowymi lokatorami możemy zaprosić do ogródka nieproszonych gości, takich jak szkodniki czy grzyby. Dlatego zanim wybierzesz się na ogrodnicze zakupy, odrób zadanie domowe i poznaj otoczenie – sprawdź, jaka jest ilość słońca w miejscach, w których chcesz posadzić nowe sadzonki, jaki jest rodzaj gleby, czy miejsce jest osłonięte przed wiatrem.

Kilka porad na start

Aby Twój ogród był jak najmniej wymagający, rozejrzyj się wokół. Jeśli jakieś rośliny rosną „na dziko” za płotem, poradzą sobie kilka metrów dalej bez Twojej pomocy i ingerencji. Warto zrezygnować z roślin jednorocznych, gdyż co wiosnę należy je siać, pikować i przesadzać do gruntu – co prawda w naszym zestawieniu znalazły się jednoroczne „perełki”, ale tylko te o wyjątkowym uroku.

Jeśli nie masz pomysłów na wypełnienie ogrodu, postaw na iglaki. Wystarczy je odpowiednio nawozić, aby rosły zdrowe i piękne cały rok. A puste miejsca pomiędzy małymi jeszcze sadzonkami wysyp zrębkami kory – pomoże utrzymać wilgoć i dobrze się prezentuje.

Lista roślin dla zabieganych

  1. Nasturcja – lubi stanowiska słoneczne i wilgotną glebę. Jest to roślina jednoroczna, ale znalazła się w naszym zestawieniu ze względu na piękne kwiaty w ciepłych odcieniach żółci i pomarańczy oraz… walory smakowe. Kwiaty można dodawać do sałatek.
  1. Rozchodnik – ma małe wymagania co do gleby, chociaż preferuje podłoże przepuszczalne, stanowiska suche i słoneczne. Jeśli zapominasz o podlewaniu, ta roślina o drobnych, fioletowych kwiatach jest dla Ciebie – przetrzyma nawet suszę!
  2. Maciejka – kolejna jednoroczna perełka. Jej słodki, uwalniający się wakacyjnymi wieczorami zapach to kwintesencja lata. Potrzebuje słonecznego stanowiska, próchniczej gleby o lekko kwaśnym odczynie i zraszania. I sama rośnie!
  3. Serduszka okazała – miłośniczka cienia o kwiatach przypominających symbole miłości. Lubi wilgoć. Po zakończonym kwitnieniu sama obumiera, bez przycinania. Co parę lat należy ją jednak nawozić.
  4. Bergenia sercowata – posiada nie tylko ozdobne kwiatostany, ale również piękne, ogromne liście. Rośnie prawie na każdym stanowisku, ale w półcieniu nie trzeba jej często podlewać.Zdjęcie główne: unsplash.com/Calvin Kurlekar

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Czym się kierować podczas zakupu domu?
Czym się kierować podczas zakupu domu?
Zakup domu to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu. To ogromna inwestycja, która może mieć wpływ na Twoje finanse i styl życia na wiele lat. Dlatego warto wiedzieć, czego szukać i na co zwrócić uwagę podczas zakupu domu. Oto kilka wskazówek, jak się do tego przygotować.
Ostatnie wpisy