Pies musi codziennie wychodzić na spacery, a zgodnie z prawem w czasie tej czynności ma być odpowiednio zabezpieczony. Oznacza to, że w miejscach publicznych smycz jest obowiązkowa.
Psa do smyczy należy przyzwyczajać stopniowo. Najlepszy wiek na rozpoczęcie treningu to 1,5–2 miesiące – wtedy szczenięta najszybciej się uczą. Cały proces wymaga czasu i cierpliwości ze strony właściciela. Nawet zdolne i bystre zwierzaki nie oswajają się z nowościami od razu.
Zacznij od założenia psu obroży i dopiero po tym, gdy przestanie na nią reagować, dołącz do ćwiczeń smycz. Twoim zadaniem jest uniknięcie pojawienia się u pupila strachu i złych skojarzeń. Możesz to osiągnąć, przestrzegając kilku wskazówek.
Gdy Twój zwierzak przyzwyczai się już do noszenia obroży, możesz spróbować przymocować smycz.
Uwaga: alternatywą obroży dla szczeniaka może być tylko specjalna kamizelka. Nie wolno używać szelek.
Większość szczeniąt nie jest zadowolona z nowości, które ograniczają ich swobodę ruchu. Dlatego na pierwszych etapach przyzwyczajania eksperci zalecają używanie krótkiej smyczy i stopniowe zwiększanie jej długości.
Jeśli zwierzę nerwowo reaguje na smycz, próbuje od niej uciec, piszczy lub przewraca się na bok, należy dać mu czas na oswojenie się z nią. Nie możesz krzyczeć, wykonywać gwałtownych ruchów i w żadnym wypadku nie bij zwierzęcia. Jeśli zachowasz spokój, pies również poczuje się lepiej i szybciej Ci zaufa.
Gdy tylko pupil trochę przyzwyczai się do smyczy, możesz spróbować pochodzić z nim po domu. Nie zapomnij o stosowaniu nagród za każdym razem, gdy poczynicie postępy. Szczególnie uważaj na utrwalanie złych nawyków takich jak ciągnięcie za smycz, gryzienie jej lub próba ściągnięcia. Specjaliści odradzają szarpanie i ciągnięcie psa, dlatego w takich sytuacjach od razu reaguj stanowczo, ale spokojnie, przerywając zachowanie lub odwracając uwagę zwierzaka.
W wieku 3 miesięcy pies przechodzi pierwsze szczepienie i od tego momentu zaczyna się nowy etap – chodzenie na zewnątrz, gdzie czeka wiele nowych odkryć, obcych zapachów i niebezpieczeństw. Pierwsze spacery powinny być częste (5–6 razy dziennie) i krótkie (10–15 minut, nie dłuższe niż 30 minut) i z użyciem smyczy do 1,5 metra. Nie zaleca się modeli rozwijanych.
Gdy czujesz, że szczeniak ciągnie, natychmiast się zatrzymaj lub zmień kierunek spaceru. W ten sposób pies uczy się podążać za Tobą. Jeśli zwierzę denerwuje się i nie chce iść, zachęć je smakołykiem lub zabawką.
Doświadczenie kynologów i właścicieli psów pokazuje, że pupila można nauczyć czegoś tylko czułością i cierpliwością. Przekąski, zabawki i samo głaskanie podczas treningu potrafią zdziałać cuda. Tylko nie przesadzaj z przysmakami, aby Twój pies się nie przejadał.
Zdj. główne: wahyu ramadhani/unsplash.com